Monika Váňová

kouč a praktik EFT

Vina a její vliv na zdraví

Pocit viny, běžně používaný v naší společnosti k manipulaci a trestání, se projevuje různými formami, jako jsou výčitka, sebeobviňování, masochismus, a celá škála symptomů pocitů oběti. Podvědomý pocit viny má za následek psychosomatická onemocnění, náchylnost k nehodám a sebevražednému chování. Mnoho lidí zápasí s pocitem viny celý svůj život, zatímco jiní zoufale snaží uniknout tím, že ji amorálně zcela popírají.

Pocit viny je důsledkem vzpomínky na lítost z minulých činů.  Je však dobré si připomenout, že učený z nebe nespadlJ. Chyby jsou přírodní, neosobní, jsou důsledkem učení a vývoje, a proto nevyhnutelné.

Utápění se v pocitu viny je živení ega a je to požitek. Proto musí existovat ochota se ho vzdát.

Neochota odpustit je důsledkem nejen neochoty ega opustit zdroj energie z vnímané křivdy, ale také iluzi, že ostatní si odpuštění „nezaslouží“.  Ve skutečnosti je to odpouštějící a ne ten, komu je odpuštěno, který má největší prospěch. Účelem tohoto příkladu je ukázat, že i ty nejtěžší podmínky mohou být překonány, ale pouze aktem vůle a ochoty vzdát se živení nenávisti a msty.

Ego je vadný kompas, který často vrací špatnými směry.

Je dobré si uvědomit, že obléci si pytlovinu a sypat popel na hlavu může být melodramatické, ale je to k ničemu, není to příznivé pro duchovní integritu a je to vlastně mazané požitkářství.

Úkolem je upřímně přiznat vnitřní vady nebo vady charakteru bez spuštění viny a útoků sebenenávisti, hněvu, nebo obviňování sebe nebo svého okolí.

Dalším velmi užitečným nástrojem v duchovní a terapeutické práci je smysl pro humor, který vyrovnává stinnou stránku světského absurdního divadla. Humor je důsledkem schopnosti vidět skrze iluze paradox.

Úleva od viny a nenávisti je významným přínosem na všech úrovních života, protože tyto pozice ega jsou škodlivé pro sebe a i pro druhé.

Odpor vyplývá z tajného potěšení ega z negativity.

Existuje řada technik, kterými se lze od nežádoucích emocí osvobodit. Každému vyhovuje něco jiného. Já osobně dávám přednost technice EFT, která emoci, jakou je pocit viny velmi dobře transformuje a uvolní. Výsledkem je úleva, vnitřní klid a širší úhel pohledu. Jinými slovy vidíme a vnímáme věci jinak:).

 

Pokud znáte někoho, komu by technika EFT mohla pomoci, pozvěte ho do uzavřené skupiny Znám své emoce. Vím, kdo jsem. Praktikuji EFT.

Tuto neděli 22.8.2021 ve 20.00 hodin proběhne  společná terapie EFT na téma VINA. Účast je ZDARMA.

Inspirováno: Dr.David R.Hawkins PhD.

Sdílet článek >>>

Facebook

Mohlo by se vám líbit

EFT technika harmonizace

Nedávno jsem publikovala příspěvek na FB. Jednalo se o čínské přísloví.  Napětí je myšlenka na to, kým bys měl být. Uvolněnost je, kým jsi . A vznikla diskuze, co je napětí

Číst »»