Monika Váňová

kouč a praktik EFT

Přestat si lhát, víte jak na to?

K tomuto článku mě inspiroval včerejší dotaz v mé uzavřené skupině Znám své emoce, vím, kdo jsem. Zněl takto:

Dobrý den, mám dotaz na Moniku. Věta:
Je strašně těžké přestat lhát sám sobě, je přesvědčení/afirmace? A pokud ano, dá se to nějakým způsobem z mozku odebrat?
Děkuji za odpověď

Ano, je to přesvědčení, jedná se dokonce o přesvědčení velmi neprospěšné. Byť se to nezdá a možná to na první dobrou nevypadá, může nás takováto prostá větička srážet na kolena a bránit nám v uzdravení, zlepšení vztahů či finanční prosperity.

A samozřejmě, že nástroje existují. Jedna z možností je například technika emoční svobody zvaná EFT, která toto přesvědčení dokáže uvolnit. Člověk si pak bude moci nalít čistého vínka a přestat si namlouvat, že ta dosavadní kaluž je perfektní nápoj. Jinými slovy přestane si lhát a bude to meteleskum bleskum.

 

Pokud vás to zajímá nebo se vás to týká, přihlaste se k nám do  uzavřené skupiny Znám své emoce, vím, kdo jsem. Můžete se naučit jak na to. P.S. Účast je zdarma.

Řekli byste třeba někdy o sobě na veřejnosti, poslyš, jsem lhář. Já si tak lžu. To by se asi všichni divili co?

Tohle asi nikdo z nás dobrovolně neudělá, ale přestat si lhát je těžké. to tvrdíme o sto šest.

Když se na to podíváte tak tvrzení: přestat lhát si je těžké,  je skoro stejné, jako když řeknete : přestat být Pinocchio je těžké.

Ano, pokud je těžké si přestat lhát, tak to znamená, že jsem prostě Pinocchio, který lže a ještě navíc říká, že má problém přestat.

Možná vás ani nebaví být Pinocchio, jenže vy nevíte, kým byste se namísto Pinocchia stali. A ta nejistota je děsivější než současné lhaní.

A tak raději zůstane Pinocchiem. A aby vás to tolik netrápilo, tak to vyřešíte tak, že se začnete utvrzovat v tom, že změna je těžká. A ani se nenadějete, že se vám to tvrzení dostane pod kůži. Takže ho říkáte a ani o tom nevíte.

 

Co se ale ve skutečnosti děje a jaké to má dopady?

Asi jste slyšeli, že slovo má svoji sílu a že by tedy bylo dobré vážit slova. Pokud tvrdíme něco, co nás omezuje, vytváříme si kolem sebe něco jako pomyslné hradby, přes které není nikam vidět.

Takováto energie neprospěšného názoru nás obklopí a nedovolí nám vidět nic jiného než důkazy, které nás budou utvrzovat v tom, co tvrdíme.

Vždyť je to logické. Předtavte si, že stojíme na svém malém dvorku, kde to není úplně ono. Kolem jsme si vystavěli zeď svého přesvědčení, že s tím nemůžete nic dělat.

Osvěta z venku k nám nedolehne. Naše přesvědčení je jako betonová zeď a potvrzuje nám to, co tvrdíme, tedy to, že je to těžké změnit.

Jenže jsme to my, kdo to tvrdí. Slyšíte TVRDÍ. My to každým opakováním děláme ještě tvrdší!!!

 

A v důsledku toho se staneme zatvrzelými. Flexibilita 0. Máme své tvrzení je to těžké, takže to nejde změnit a tak nemusíme ani nic dělat.
což by bylo fain, kdyby nám to přineslo klid a pohodu.

Jenže namísto toho narůstá vnitřní napětí a nespokojenost a dost možná se to projeví na našem zdraví, financích nebo partnerském vztahu.

Pokud je to váš případ, zbořte tu zeď a přestaňte si nalhávat, že to nejde.

 

 

 

 

 

 

Co kdyby to to šlo ?

Zapojte se k nám do uzavřené skupiny a můžete se naučit jak se zbavit tohoto neprospěšného názoru jednou pro vždy.

 

Sdílet článek >>>

Facebook

Mohlo by se vám líbit