Monika Váňová

kouč a praktik EFT

A je to!

Sedím naproti vyzrálému páru, jsou spolu pár let.

Poslouchám jejich vzájemné stížnosti na druhého. Ani netuší, že jedou v klasické hře na oběť, zachránce a útočníka, ve kterém se role plynule střídají a opakují pořád dokola.

Něco ve smyslu jako: Ona se topí (OBĚŤ), on ji plave na pomoc (ZACHRÁNCE), má obavy, aby ho neutopila, tak ji pro jistotu omráčí (ÚTOČÍK), vytáhne ji sice na břeh, ale žádnej vděk. Cítí se jak (OBĚŤ) – skočí tedy do vody a začne se topit.

Ona mu plave na pomoc (ZACHRÁNCE). Obává se, aby ji nestáhl ke dnu. Tak ho nechá, až se trochu unaví a upadne do bezvědomí. Až poté ho vytáhne na břeh (PASIVNÍ ÚTOČÍK). Když přijde k sobě, žádnej vděk a ona se cítí jako (OBĚŤ) – skočí tedy do vody….a příběh se opakuje:)

V názoru, kdo je z nich oběť, se tedy evidentně rozchází. Spojuje je však jejich vzájemné přesvědčení, že “ON/ONA mě nechápe“.

Jejich názor (nechápe mě) řeší vše. Nabízí jim možnost věc pro sebe uzavřít : A je to!

Jenže problém je v tom, že se přitom necítí v pohodě. To znamená, že toto řešení je vlastně problém.

Možná to, co je teď problém, bylo kdysi docela dobrým řešením. Zdá se však, že se  jedná o řešení z doby našeho dětství, tedy o řešení prozatímní, ve smyslu A JE TO!

Ani jsme si nevšimli, že jsme vyrostli, svoje tříkolky jsme vyměnili za auta a přitom zastáváme stále stejný názor a řešení, vycházející ze softwaru ( našeho dětského emočního softwaru), který zastaral. Nějak nám uniklo, že používáme stále to stejné řešení ve smyslu A je to! Ale dře to!

Dobrá zpráva je, že změna přesvědčení a zarytého názoru je možná!

Změnu přesvědčení lze provést například prostřednictvím techniky NLP. Osobně bych však dala přednost technice EFT, kdy pod vedením zkušeného praktika příčinu vzniku zarytých názorů lze vystopovat a následně i snadno odstranit.

Co mají emoce společného s naším přesvědčením?

Proč technika EFT, které je zaměřená na emoce?

Každé naše přesvědčení je podepřeno, nějakým pocitem.  A to je právě ono! Jsou to naše emoce, které nás s naším přesvědčením tak pevně svazují.

 A právě technika emoční svobody EFT, nám umožňuje se od nechtěných pocitů osvobodit.

V případě, že dokážeme situaci vnímat bez emoční zátěže, dokážeme lépe zaujmout i jiný úhel pohledu a díky tomu i lépe porozumět.

 A pokud jeden druhého pochopíme, tak není co řešit!

 

Přeji Vám, ať dokážete odhalit a změnit všechna svá nevyhovující přesvědčení.

Ať je váš život plný radosti, vzájemného porozumění a citlivé komunikace.

Vaše

Monika Váňová

 

 

 

 

 

Sdílet článek >>>

Facebook

Mohlo by se vám líbit