Monika Váňová

kouč a praktik EFT

Přednášky pro rodiče

Přednášky jsou určeny pro rodiče dětí, kteří se cítí v souvislosti s dítětem vyčerpaně, jsou stresováni a díky zátěži trpí i jejich vztahy nebo mají i nějaké zdravotní potíže, jako jsou migrény, bolesti těla, zažívací problémy.

Jelikož jsem sama rodič tak vím, jaké to je. Děti jsou naše achillova pata, je to naše zranitelné místo a tak není divu, že jejich problémy s námi dokáží pěkně zacloumat. Jenže vše má své limity. Je důležité, aby rodiče hledali podporu, jakmile si uvědomí, že jejich vlastní pohoda a zdraví utrpěly v důsledku neustálé péče o děti. 

Ukážu vám techniky, které dokáží neutralizovat spínače, díky nímž cítíme strach, obavy, tlak, přehlcení, pocity viny, studu apod. 

Pokud prožíváme to co se děje s dítětem bolestně, znamená že jedeme na autopilota a nemáme kontrolu. Není to přeci naše volba se takto cítit.

Je to jako řídit auto s navigací, kde je zadána trasa, která nás vede cestou, která nám nevyhovuje. Přitom by stačilo jen navigaci přeladit a zadat nové údaje. 

Jenže my to většinou udělat nemůžete, protože nevíme jak. 

A mým cílem a možná i posláním je ukázat vám, jak na to.

Seznámím vás s mechanismem, který umožňuje přepis bolestného vnímání. Situace vně sice stále trvají, ale již neberou rodiči energii a sílu. Rodič získává větší odolnost a stabilitu. Rodiče jsou základními pilíři rodiny a mají klíčovou roli v životě svých dětí. A proto by se měli starat o to, jak se cítí a jak jim je.

Pilíř co má v sobě díry nebo je uhnilý, moc zátěže neunese. 

Na přednáškách vás seznámím s možnostmi, které vám umožní vrátit si svoji sílu zpět. Dozvíte se o technikách, které se zakládají na vědecky ověřených metodách. Naučíte se, jak se rychle stabilizovat a stát se opěrným bodem pro sebe a své dítě. 

Víte jaký je rozdíl mezi vyhořelým rodičem a rozbitým počítačem?
Žádný! Oba potřebují restart, aby znovu fungovali jako dřív!

Zpětná vazba od maminky, která přišla řešit svého desetiletého syna. 

Jak jste se k té terapii dostala? – četla jsem o ní poprvé v knize Stanislavy Emmerlingové „Já to vidím jinak“. Pak jsem to odložila a dostala se k ní opět v diskusi s Danielou Hartlovou, když jsme řešily, jak Oskarovi pomoc. 

Jaké bylo vaše očekávání? – nabyla jsem dojmu, že je to hodně instantní řešení, takže jsem očekávala, že to vyřeší hned potíže, které máme.

Co vás překvapilo? – jak „primitivně“ (bez urážky ;)) to působí, takové magické to je; a že to lze přenést do online prostředí.

Bylo tam něco nepříjemného? – nic mě nenapadá.

V čem vám byla terapie nejvíce užitečná? – pomohla mi vyřešit aktuální problém.

Maminka Oskara G.

Zpětná vazba od maminky, která chtěla řešit téma související se zdravotním postižením svého syna.

Ale nakonec jsme se dohodly, že začneme jejím zdravotním stavem.

Jak jste se k té terapii dostala? – na základě doporučení synovi terapeutky paní Šimonovské, které velmi důvěřuji. Vás mi naservírovala na zlatém podnosu…už dlouho jsem zvažovala pro
sebe nějakou terapii, ale v záplavě nabídek dnešní doby se těžko lze vyznat, která je ta nejvhodnější…a paní Šimonovská rozhodla a věděla jsem konečně, kterou cestou sevydat…😉

Jaké bylo vaše očekávání? – očekávala jsem úlevu od momentálních fyzických potíží

Co vás překvapilo? – vzhledem k tomu, že znám původ svých vnitřních zranění a traumat, které ovlivňují můj život, takže v tomto jsem věděla, do čeho jdu a jaká témata budeme otevírat…překvapila mě možná ta rychlá okamžitá úleva tíhy…

Bylo tam něco nepříjemného? – neuvědomuji si nic nepříjemného… ba naopak sezení i přes slzy a smutek bylo velmi milé …❤

V čem vám byla terapie nejvíce užitečná? – vzhledem k tomu, že šlo zatím o první sezení, které mi pomohlo v úlevě momentálního stavu, tak netuším, jak bude vše pracovat dál (práce se vztahy atd.)

Maminka Vojty K.

Zpětná vazba od maminky, která řešila sebe a po osobní zkušenosti následně objednala i svoji desetiletou dceru.

Jak jste se k té terapii dostala? – O terapii vím od své kolegyně a kamarádky, která měla sama obtíže a které to velmi pomohlo. Doporučení je pro mne důležité pro zvýšení důvěryhodnosti a loajality při práci s citlivými tématy.

Jaké bylo vaše očekávání? Mým očekáváním bylo zlepšení osobních trápení. Mnohé věci se mi v životě cyklily a nebyla jsem i přes další seberozvojové terapie schopna se přes ně dostat .

Co vás překvapilo? Překvapení bylo více. Prvním je princip resp metodika této terapie, kdy je třeba vnímat své pocity a ty se za pomoci vedení, kde já jsem pojala důvěru k paní Monice velmi rychle, otevřou, jakoby se vyjeví a jsou mnohdy zcela jiné, než ty, které jsem v té souvislosti vnímala jako zásadní a prioritní. Jsou jiné, nové a překvapivé a neměla jsem pochyb, že jsou to ty opravdové, které byly jen do té doby ukryty. Dalším překvapením byl přístup, mám ráda kolem sebe lidi, kteří svou práci dělají nejen s radostí a nadšením, ale také profesně dobře… to nebylo těžké poznat, nebo kromě důvěry byla forma vedení terapie pro mne dechberoucí. Paní Monika je neuvěřitelně bystrý, chytrý a laskavý člověk, který se však neobává otevřít téma ve své syrovosti a opravdovosti, vždyť to je právě ta cesta k jeho vyřešení. Dalším a nejspíš ne posledním překvapením, neb ty přichází stále byla okamžitá úleva, kterou jsem pocítila po nalezení tzv „aha “ momentu a jeho integraci.

Bylo tam něco nepříjemného? Nepříjemnosti jsem žádné nezaznamenala, neb se na kvalitě svého života snažím pracovat dlouhodobě a zvnitřnění a vyjevení se pocitů, které nejsou zcela příjemné je toho součástí. Pokud už bych nějakou snad měla najít, tak je to tlak, který se objeví v těle v době, kdy se spustí ten moment nalezení příčiny řešeného problému. Ale to trvalo přiměřeně zvladatelnou dobu a následně přišel pocit velké úlevy.

V čem vám byla terapie nejvíce užitečná? V tolika aspektech, že by mi nestačilo popsat A4, ale i tak se pokusím. Hlavním přínosem je uvědomění, otevření něčeho, co se skrývalo a i přes veškerou snahu nebylo možné to vidět a vnímat. Už tento fakt je nedocenitelný. Otevřeli se spojitosti- příčina- následek. Detailní práce s emocemi a zvládnutím pocitu je součástí zmiňované důvěry a odbornosti terapeuta, což v případě Moniky je jako symfonie, kde vše ladí a zapadá. Dalším přínosem je bezesporu dopad v běžném životě. Najednou jsem věci viděla a vidím jinak, cítím jinak a díky tomu o nich i smýšlím a jednám jinak. Neznamená to, že vše je hned narůžovo, ale zmírnily se ty obtíže, které mne k Monice na terapii dovedly
a zvýšila se mi schopnost vnímat a vidět, tak jinak opravdově a za sebe. Můžeme tomu říkat vnitřní zrak, mohlo by to být i zlepšené vnímání, ale na druhé straně je to i snížení citlivosti na obtíže, které předtím vyvolávaly poplach a kalamitu. Velmi ráda v terapii pokračuji dále, je to jako slupka cibule, kdy se ještě odkrývají další schované „kazy“ a je fajn mít možnost s nimi efektivně a v důvěryhodném prostředí pracovat. Na terapii jsem přivedla i svou desetiletou dceru, kde ten dosah a přesah do života ve zmírnění obtíží a nalezení rovnováhy v životě je rovněž velký a mnohdy až dojemný.

Maminka Daniely Š.

Zpětná vazba od maminky, jejímž prvotním záměrem bylo řešit fobii své dcery.

Na sezení se
ukazuje zásadnější osobní téma, kterému dává přednost.

Jak jste se k té terapii dostala? Přes paní Hartlovou – dostala jsem od ní na vás doporučení kvůli řešení fóbie ze psů u starší dcery.

Jaké bylo vaše očekávání? V podstatě žádná – byla jsem zvědavá o, co půjde s tím, že když to bude už moc ezo, tak příště nedorazím. Ale většinu z toho jsem si byla schopná zapracovat a bylo to super.

Co vás překvapilo? Že to mělo okamžitý přínos a bylo to fajn. První dva dny jsem cítila fakt nabitá, teď už je to trochu horší :-), ale pořád lepší než před terapií.

Bylo tam něco nepříjemného? Zamýšlení se nad vlastním chováním v různých situacích. Vokalizace problémů – ale na druhou stranu to bylo i fajn 🙂

V čem vám byla terapie nejvíce užitečná? Primární problém – závislost na soc. sítích – tak mám teď pocit, že více držím otěže a je to pro mě fajn. Umím po nějaké době skončit a necítím se špatně, protože to beru jako svůj relax. Ale výrazně teď omezený.

Maminka Aničky H.